ВСЕ БІЛЬШЕ УКРАЇНЦІВ ХОЧУТЬ ЇХАТИ НА ЗАРОБІТКИ ЗА КОРДОН – ПОГОДЖУЮТЬСЯ НАВІТЬ НА НАЙБРУДНІШУ РОБОТУ
Водночас Нацбанк прогнозує, що цьогоріч заробітчани надішлють в Україну менше грошей.
Польські бізнесмени звернулися до українського прем’єра, щоб той дозволив українцям їхати до них на роботу. Тож двотижневий карантин для заробітчан у Польщі дозволили відбувати у полях.
До карантину Іван працевлаштовував українців за кордоном. Та сьогодні хлопець сам шукає роботу. Хоче в Польшу. Для нього це перший подібний досвід.
“Тут не вдається знайти роботу. Знизилась кількість пропозицій і все залежить від рівня заробітних плат, які пропонуються”, – пояснює Іван.
Ірина Гаврилів на час карантину навіть і не поверталась з-за кордону. Жінка в Мадриді, але без роботи. На ізоляції, як і більшість місцевих. Втім, наші заробітчани себе там добре почувають. Всі, хто офіційно працевлаштований, від держави отримують 70 відсотків від зарплати.
“У мене є тут стільки стажу, якщо я зароблю навіть мінімальну пенсію, то я зможу вижити колись в Україні. Ми б з радістю вернулись і куди я піду на роботу?”, – каже заробітчанка.
На батьківщину українські заробітчани цього року надсилатимуть менше грошей – таким є прогноз Національного банку. А все тому, що 10 відсотків наших громадян повернулись додому і сидять без роботи. Всі повернутися назад не зможуть – кордони напівзакриті, транспорту немає. Але охочих виїхати на заробітки з кожним днем усе більше.
“Більше людей, нових саме, які цікавляться роботою вперше і готові їхати будь-куди. Оце от тривожний сигнал. Готові їхати на різні пропозиції, які б раньше не розглядали, якісь складні польські спеціальності, на бойню на розділ тварин. Таке питають, і люди готові розглядати такі варіанти”, – розповідає керівник агенції по працевлаштуванню за кордоном Віталій Беленець.
Як і охочих виїхати, роботи за кордоном багато. Соціальні мережі переповнені вакансіями. Не проблема навіть виїхати за межі України, аби гроші були. Спритники-посередники готові останню шкуру зняти із співгромадян, які потрапили у скруту. Не хочеш стояти на кордоні – до Польщі доправлять чартером. Тільки це коштує 5 тисяч гривень. Плюс 1300 гривень за місце для обсервації. І це не враховуючи оформлення документів та запрошення на роботу. Втім, працевлаштувати обіцяють, щоправда оплата не найвища. І люди погоджуються.
Щороку в Україні на півтора відсотка скорочується Населення працездатного віку. Разом з тим, сьогодні понад 60 відсотків української молоді готові виїхати на заробітки за кордон. І все заради задоволення мінімальних потреб сім”ї.
“Немає нових робочих місць з високим рівнем заробітних плат і все це, звісно, виштовхує людей в пошуку роботи за кордоном. Робота буде, але скільки за неї будуть сплачувати – це головне питання. Бо українці шукають не роботу, а можливість заробити грошей”, – вважає президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.