”Ой Богдане! Нерозумний сину!” Чому пам’ятнику Хмельницькому не місце у центрі Києва

Чи прибрати пам’ятник Богдану Хмельницькому з Софійської площі у Києві? Одні вважають його національним героєм, який перший зробив Україну державою. Інші запевняють, що саме завдяки цій людині Україна потрапила в залежність від Росії на кілька століть. У Чернігові, наприклад, Хмельницького вже розвернули на 180 градусів, поставивши спиною до Москви. Детальніше — у матеріалі OBOZREVATEL.

Шевченко критикував Хмельницького

Один з відомих критиків Хмельницького — український поет Тарас Шевченко. Він вважав його винним у проблемах України, і був упевнений, що гетьман припустився трагічної помилки, уклавши Переяславську угоду із Росією. Шевченко присвятив цій темі кілька творів. Наприклад, “Розрита могила”:

…Ой Богдане!

Нерозумний сину!

Подивись тепер на матір,

На свою Вкраїну,

Що, колишучи, співала

Про свою недолю,

Що, співаючи, ридала,

Виглядала волю.

Ой Богдане, Богданочку,

Якби була знала,

У колисці б задушила,

Під серцем приспала…

А у своєму творі “Великий льох” Шевченко розповідає про три душі, які вселилися в птахів, і їх не пускають до раю. Кожна з них зробила “історичний гріх”, за який карають. Перша з повними відрами води перейшла дорогу Хмельницькому, який їхав присягати московському царю до Переяслава.

Також неоднозначною є історія цього пам’ятника у Києві. Встановили його у 1888 році на зібрані гроші київської громади. Спочатку планувалася, що під ногами коня, на якому сидить Хмельницький, опиняться поляк, єврей і ксьондз. Щоправда, за словами історика Юрія Шаповала, проти такого пам’ятника виступала українська і єврейська громади.

“Українці говорили, що він продав Україну, а ми йому пам’ятник ставимо. А євреї звинувачували Хмельницького у перших єврейських погромах”, — розповів OBOZREVATEL Шаповал. В результаті фігури під конем прибрали, на пам’ятник гроші зібрали і встановили.

Радянська пропаганда зробила символом

“Богдан Хмельницький суперечливий, як Франко чи Гітлер. Адже Гітлер дороги побудував, націю нагодував. Але і концтабори створив. Так і з Хмельницьким. Велика радянська енциклопедія 1935 року видання зображувала Хмельницького як запроданця полякам. Спочатку він служив полякам, потім російському царю. А потім ставлення до нього різко змінилося”, — зазначив Шаповал. Радянська пропаганда згодом зробила Хмельницького символом возз’єднання Києва і Москви.

Історик і політолог Олександр Палій вважає, що насправді Хмельницький припустився величезної помилки, уклавши договір з Росією. Через це Шевченко ставився до нього негативно.

“Очевидно, що Хмельницький зробив неправильний стратегічний вибір і припустився величезної помилки. Він думав, що Москва слабка і не може становити загрози для України, він не зміг побачити масштабів своєї помилки. Москва і була на той момент слабкою, але завдяки своєму царизму і централізації швидко посилилася. Хмельницький намагався виправити свій прорахунок наприкінці життя. У 1656 році він уклав договір зі Швецією, фактично ворогом Московії, тоді саме тривала Московсько-шведська війна. Але не встиг”, — зазначив у розмові з OBOZREVATELПалій.

Схожі новини