Море зацвіло і позеленіло, а берег усіяний мертвими креветками: що відбувається на курортах Одеси
В Одеській області зацвіло Чорне море, а на березі Хаджибейського лиману утворилося кладовище креветок. Відпочивальники скаржаться на брудну воду. Медики радять утриматися від купання в квітучій морській воді.
Детальніше про це читайте в матеріалі OBOZREVATEL.Водорості видають неприємний запах
Чорне море в районі Одеси знову зацвіло. Ті, хто відпочиває, повідомляє, що вода стала зелено-оливкового кольору, там багато водоростей.
“На деяких приватних пляжах водорості ще прибирають. А на міських вони гниють на березі і видають неприємний запах. Купатися неприємно. Однак відпочивальникам діватися нікуди, якщо вже приїхали – дихають цими випарами і отримують ванни з водоростей”, – розповіла киянка Анастасія Симоненко, яка зараз загоряє в Одесі.
Найбільше цвітіння помітно в районі Аркадії і Малого фонтану. На Одеських форумах користувачі публікують свіжі фото, де на березі видно широкі смуги зелених водоростей.
Кладовище креветок
Фахівці кажуть, що це ціанобактерії Aphanizomenon flos-aquae, вони досить токсичні. Виною всьому сильні дощі і спека.
“Річ у тім, що наші землі перевантажені органікою, добривами, які із сильними дощами потрапляють у річки, а потім у море. Їх вміст перевищує норму в десять і більше разів. Тому вони в буквальному сенсі у воді спалахують, як пожежа в сухому лісі. Приблизно через два тижні вони відмирають і падають на дно у вигляді мулу, який починає гнити. Процес гниття забирає кисень, і на глибині виникає замор. Все живе, що не встигло втекти із дна, наприклад, мідії, рапани, – гине і теж починає розкладатися”, – пояснює OBOZREVATEL ситуацію інженер Одеської філії інституту біології південних морів НАН України Олександр Куракін.
Така сама ситуація відбувається і в лиманах під Одесою. Вода там малорухлива і прогрівається набагато швидше, тому всі ці процеси там виражені сильніше. В результаті останніми днями берег Хаджибейського лиману на Одещині буквально усіяний загиблими креветками. Як повідомляють одесити, в деяких місцях цей шар сягає 15 см.
Куракін також зазначає, що через цвітіння водоростей і кисневе голодування в морі зникають мідії. Якщо раніше на глибині 20-80 м у північно-західній частині Чорного моря було 9/10 запасів усіх мідій, то тепер їх кількість впала в 10 разів.
Небезпечні для дітей і алергіків
Загрожують водорості і людям. “Зараз почали з’являтися водорості-переселенці з інших районів Світового океану. Наприклад, nodularia. Вона дуже токсична. У Чорному морі вона мешкає давно, але раніше не давала таких скажених спалахів, як зараз. Ця водорість одна з небагатьох, які видно навіть із космосу. Зелені розводи на гладі Чорного моря – це і є nodularia”, – пояснює Куракін.
Купатися в такій квітучій воді негігієнічно. А небезпечні вони в тому разі, якщо людина під час купання наковтається води і плаватиме під водою з розплющеними очима.
Також екологи зазначають, що після сильних дощів вода з лиманів переливається в Чорне море, зазвичай цей процес іде в зворотному напрямку. А оскільки в лимани змило дуже багато органіки і тепер у воді мало кисню, то через кілька тижнів у Чорному морі в районі Одеси почнеться замор. Варто очікувати ще більш бурхливого цвітіння водоростей.
Лікарі не радять купатися в морі, коли там цвітуть водорості. “Вони виділяють токсини, які діють на різні внутрішні органи людини: печінку, нирки, нервову систему. Також вони можуть пошкоджувати слизову оболонку очей, рота. Можуть з’явитися навіть шкірні висипання”, – каже сімейний лікар із Харківської області Віктор Науменко.
Найчастіше від такої води страждають діти, у них може проявитися алергія. Також купання в такому море протипоказано людям похилого віку, і тим, хто страждає на хронічні захворювання. Лікар радить зовсім відмовитися від купання в квітучому морі, краще провести час на березі.
Однак в Одеському обласному лабораторному центрі МОЗ України повідомляють, що взяли проби на 22 пляжах міста та регіону. Вода там відповідає всім державним нормам. Тільки в Хаджибейському і Дністровському лиманах із 10 проб одна за санітарно-хімічними показниками не відповідає нормам. І то тільки в Хаджибейському лимані.