Російська вакцина Sputnik “показала 92% ефективності” – випробування

Російська вакцина від коронавірусу Sputnik V забезпечує близько 92% захисту – про це свідчать останні результати третьої фази клінічних випробувань, оприлюднені в авторитетному науковому журналі Lancet.

Автори статті – понад два десятки дослідників, переважно з російськими прізвищами.

Раніше розробники Sputnik V вже озвучували цифру в майже 92% ефективності – але в багатьох фахівців це викликало сумніви.

Вчені запевняють, що тепер ефективність їхньої вакцини доведена.

У групі з 14 964 людей, яким вводили Sputnik V, зрештою, за словами розробників, захворіли 16 людей або 0,1%.

У групі плацебо, що складалася з 4 902 людей, захворіли 62 людини або 1,3%.

Це кількість захворілих через 21 день після введення першої дози препарату.

Російські вчені кажуть, що через 21 день після вакцинації (першої дози) не спостерігали випадків середнього чи важкого протікання хвороби у групі вакцинованих. При цьому в групі плацебо було 20 таких випадків.

Троє учасників дослідження померли (троє – у групі вакцини, один – у групі плацебо) – але жодна зі смертей ніяк не пов’язана з введенням вакцини, йдеться у статті Lancet.

Раніше одним із потенційних плюсів Sputnik V називали те, що її можна зберігати в підсушеному вигляді за температури від 2 до 8 градусів. Це значно спрощує транспортування препарату.

--

Застереження вчених

У вересні минулого року в тому ж таки журналі Lancet оприлюднили результати другої фази досліджень російської вакцини. Після тієї публікації міжнародна група вчених звернулася до Lancet з проханням надати їм детальнішу інформацію про клінічні випробування. Проте цих даних їм так і не передали.

Підозри у вчених викликали підозрілі та малоймовірні збіги показників у різних груп учасників випробувань.

Також вчені вказували на швидкість публікації та незрозумілості з датами. Дослідження закінчили лише 10 числа, а підготувати і надрукувати подібне дослідження за три тижні – майже неможливо.

Свої застереження вчені висловили у відкритому листі, направленому в Lancet. Вони просили викласти у відкритий доступ клінічний протокол випробувань препарату. Але відповідь їх не влаштувала і лише посилила сумніви щодо Sputnik V.

“Автор російської статті так і не надали жодних даних, – казав BBC один із авторів листа Енріко Буччі, професор біології американського університету Темпл і відомий борець із псевдонаукою. – Нам не надали навіть доступу до оригінальних даних дослідження”.

“Відповіді на наші питання були формальними, самих даних ми так і не побачили”, – сказав BBC один із підписантів листа Костянтин Андрєєв з Північно-Західного університету США.

В Lancet тоді відмовилися розкривати будь-які подробиці підготовки статті російських вчених для публікації.

Володимир Путін наполегливо рекламує вакцину, проте сам він нею ще не вколовся.

В Україні масовану агітаційну кампанію за використання російської вакцини проводить кум президента Росії та один із лідерів партії ОПЗЖ Віктор Медведчук.

Офіційний Київ заявляв, що Україна може зареєструвати російську вакцину тільки після кваліфікації ВООЗ.

Джерело

Схожі новини