Розповіли, чи має Зеленський право розпустити Раду
Є 2 причини, чому Володимир Зеленський наполягає на дострокових виборах до Верховної Ради. По-перше, цього очікує суспільство. Те, що відбулось під час президентських перегонів, а саме відсоток Зеленського – це електоральна революція. У суспільстві домінує запит на радикальне оновлення влади. Ми бачимо, як це відбулося з інститутом президента, тепер має відбутися і з парламентом. Зеленський готовий йти назустріч цьому запиту, говорить в інтерв’ю Gazeta.ua політолог Володимир Фесенко.
Друга причина – це власні політичні інтереси Зеленського. Йому вигідно провезти вибори до Верховної Ради якомога швидше. У цьому випадку його партія “Слуга народу” з великою вірогідністю стане переможцем і буде формувати навколо себе нову парламентську коаліцію.
17 травня з коаліції вийшов “Народний фронт”. Для чого це зробили?
– Чинні депутати таким чином хотіли унеможливити розпуск. Адже після виходу “Народного фронту” парламент має 30 днів, щоб утворити нову коаліцію. А крайній термін, коли Зеленський може розпустити Верховну Раду, – це 27 травня, не пізніше, ніж за півроку до припинення повноважень чинного скликання. Подивимось, чи вдасться сьогоднішнім депутатам те, що вони задумали.
У даному випадку існує конфлікт юридичної та політичної логіки. Зеленський виступає з точки зору другої. А чинний парламент апелює до юридичної логіки. В українській історії схожі ситуації були неодноразово. У більшості з них перемагала саме політична логіка. Раніше у нас був так званий третій тур президентських виборів (2004-го, коли обирали між Ющенком та Януковичем, Верховний суд призначив додатковий тур виборів президента, адже у другому турі зафіксували системні порушення на користь Віктора Януковича. – Gazeta.ua). Це не відповідало букві закону. Але це рішення ніхто не оскаржував, адже воно було політично виправданим. Після цього Віктор Ющенко так само розпустив Верховну Раду, але не мав для цього взагалі жодних підстав. Посилався виключно на дух Конституції.
Кожен юрист може по-своєму тлумачити закон. Тож Зеленський буде посилатися на те, що реально у нас коаліція не існує з 2016-го, що керівництво Верховної Ради не виконало вимогу щодо надання списків коаліції. Таким чином Зеленський та його команда намагатимуться обґрунтувати свою ініціативу.
Якщо на законодавчому рівні Зеленський не може розпустити парламент, як планує це реалізувати?
– Противники розпуску будуть усіма силами намагатися протистояти. Будуть суди, оскарження. Але президент продемонстрував свою рішучість і політичну волю. У даному випадку юридичні механізми не мають принципового значення.
Ключову роль тут буде грати позиція уряду. Від нього буде залежати фінансування дострокових виборів. Не факт, що Кабінет міністрів підтримає ідею Зеленського. Останнім часом він достатньо жорстко оцінював діяльність уряду. З іншого боку, для Кабміну та прем’єр-міністра дуже ризиковано зараз йти на конфлікт із Зеленським. Вони зацікавлені у тому, щоб працювати спільно.
Які будуть позитивні чи негативні наслідки для держави, якщо Зеленський розпустить парламент?
– Жодних негативних наслідків для держави не буде. Чим щвидше відбудеться оновлення влади, тим краще. Багато хто помилково апелює до того, що дострокові вибори відбудуться за старим законом. Але проблема у тому, що навіть якби ми чекали до жовтня, все одно обирати парламент довелося б за старими правилами. У Верховній Раді зараз немає достатньо голосів, щоб прийняти новий виборчий кодекс. Із суто технічної точки зору цей законопроект має 4 тисячі поправок. Щоб усе це розглянути, треба близько 4 місяців. Тож депутати б саме дотягли до чергових парламентських виборів.
Якщо вибори відбудуться найближчим часом, який матимемо парламент? Які партії пройдуть, а які – ні?
– Із високою вірогідністю з великою перевагою переможе партія Зеленського. Окрім “Слуги народу”, у Раду ще пройдуть “Батьківщина”, Блок Петра Порошенка та “Опозиційна платформа – “За життя”.
Які шанси були б у “Слуги народу”, якби вибори проводились у жовтні?
– Зеленський чудово розуміє, що за півроку втратить частково свій рейтинг. Це відбувається з кожним політиком. Підтримка партії “Слуга народу” у більшості своїй базується саме на особистому рейтингу Зеленського. Зараз вона складає близько 40 відсотків. Восени буде значно меншою. Можливо, 20-25 відсотків. Це неминучий спад. Початок каденції – це медовий місяць для будь-якого президента. Позитивне ставлення суспільства домінує, усі палко підтримують новообраного голову держави. Потім починається охолодження цієї симпатії. За півроку спад рейтингу Володимира Зеленського буде досить суттєвим.
Суспільство підтримає ідею Зеленського розпустити Раду?
– Впевнений, що так. Люди вважають, що оновили інститут президента. Тепер хочуть радикального оновлення парламенту. Абсолютна більшість виборців підтримує Володимира Зеленського у його прагнення розпустити Верховну Раду.