Вы здесь

Молодь позбавили пенсій: депутати «подбали» про наше майбутнє

Хвалена урядом і прийнята парламентом пенсійна реформа, схоже, ризикує стати черговим зашморгом на шиї українців. Який з кожним роком буде затягуватися все тугіше. Адже, згідно з новими правилами «гри», до 2028 року мінімальний страховий стаж сягне позначки 35 років. З огляду на обсяг тіньового ринку зайнятості, не варто навіть напружувати фантазію, щоб уявити, якими засіками доведеться нашкрябувати роки стажу нині працездатній частини населення.

«Знай.ua» вирішив дізнатися у нардепів, яким пропонував прожити на мінімальну пенсію, які ще підводні камені ховаються в прийнятому документі.

Обережно, пенсія скасовується?

Як з’ясувалося, «сюрприз» чекає не тільки на молодь, а й на тих, хто вже в недалекому майбутньому збирався зі спокійною душею змінити робочий кабінет на затишний будиночок із каміном. Якщо вам 60, але у вас немає 25 років страхового стажу, вибачте, але, судячи з усього, дача, як і ваша пенсія, скасовуються.

За словами нардепів, законодавець нібито не передбачив перехідного періоду. І те, що хтось розраховував вийти на пенсію за старими правилами, особливо нікого не хвилює.

В тому-то й питання, що норма про мінімально необхідні 25 років страхового стажу для виходу на пенсію в 60 років відразу починає діяти, каже нардеп Юрій Левченко.

«Тому виходить так, що людина планувала усе життя, зараз їй 59 років, а тут хоп — десять додаткових років стажу (потрібно. — Ред.)», — зазначає він.

Та навіть, якщо у людини 2-3 роки не вистачатиме, хто зараз візьме її у 60 років на роботу? — задається питанням політик.

«Тобто, фактично люди залишаться без пенсії?» — уточнюємо ми.

«Так, саме так. Ось тому і не можна було за це голосувати», — резюмує нардеп.

Хоча, можливо, в остаточній редакції документа українці зможуть побачити щось більш обнадійливе. Адже де-не-де, а в парламенті часом «на ранок» депутати диву даються від того, що самі ж і наприймали.

«Ось потрібно читати ще повністю закон. Те, що зачитувала Денисова протягом 20 хвилин, ніхто не сприйняв і не перевіряв. Я був завжди проти практики, коли з трибуни ВРУ доповідач бере і оголошує окремі речі, які потім повністю ламають юридичну конструкцію, а також юридичний та соціальний баланс у законі. І від цієї практики треба відходити. Просто потім роблять лохами мільйони українців, коли їм демонструють тільки одну частину законопроекту — позитивну. А вона завжди є, оскільки є що міняти, погоджувати, упорядковувати, хоча б в частині юридичній. І є інша частина, яку не демонструють і яка потім ламає соціальну конструкцію закону. Ось те ж саме відбулося з перехідним періодом щодо тих, хто виходитиме найближчим часом на пенсію. Я цієї норми зараз не бачу в законі», — коментує народний депутат Сергій Каплін.

«Грошей немає, але ви тримайтеся»

Провладне крило в цьому питанні менш категоричне. І на прохання уточнити, чи дійсно може вийти так, що люди, яким незабаром виповниться 60 років, підуть далі збирати по крихтах відсутні роки стажу, відповідають вельми обтічно і нерозбірливо. Хоч і визнають, що ухваленій реформі ще далеко до ідеалу. І ще є над чим працювати.

«Як показав час, за три останні роки не всі готові до змін. Готові про них говорити. Але, їх виконувати на місцях, імплементувати їх — воно має трохи інший вигляд», — заявила в коментарі нардеп від фракції «Блок Петра Порошенка» Оксана Юринець.

Відзначивши при цьому, що думає, з часом буде надана якась оцінка й аналіз щодо імплементаціі документа.

«Тобто (потрібно. — Ред.), щоб тільки вона запрацювала. Тому що відповідати на 25 питань, які виникають відразу — а ви мені поясніть… Ну я не можу вам зараз цього роз’яснити, тому що це буде певна система, яка почне працювати, і після хоча б місяця (з моменту. — Ред.) вступу в силу цього закону, можна буде побачити цей результат», — додає Юринець.

Так і хочеться сказати — у країні щось потрібно міняти. Але, може вистачить експериментувати на людях та ще й за їхній власний рахунок?

Арифметика для гуманітаріїв

Втім, підводних каменів у прийнятому документі вистачає і без підрахунку мінімально необхідного для виходу на пенсію страхового стажу. Виявляється, депутати «попрацювали» дещо над тим, аби підкоригувати саму формулу нарахування виплат. Точніше, змінили коефіцієнт страхового стажу для розрахунку пенсій з 1,35 на 1,0.

Так що, на космічні нарахування, ймовірно, теж сподіватися не варто.

«Є пенсійна формула. У ній багато різних цифр. Так ось одну з цифр, яка була множником — це 1,35, і яка збільшувала вартість кожного року страхового стажу, змінили на 1,0. Тобто знизили. Відповідно через це і підвищення не буде таким вже й великим. Так, насправді, той позитив, який є — там збільшили рівень середньої зарплати, який обчислюється за цією формулою для того, щоб порахувати пенсію. Але, з огляду на зменшення коефіцієнта, кінцевий приріст для пенсій буде дуже маленьким. Для більшості людей це буде в рамках 150-250 грн», — пояснює Левченко.

Про це ж говорить і його колега по парламенту — нардеп від фракції «Самопоміч» Олена Сотник.

Політик розповідає, що «утрималася» від голосування. Але тільки тому, що знайшлося серед іншого, на її погляд, і пару позитивних ініціатив: осучаснення пенсій та скасування 15% зниження виплат для працюючих пенсіонерів.

В іншому ж — хорошого мало.

«Якщо говорити про негативні моменти і про те, чому я не підтримувала цей законопроект, перше — це, насправді, обман майбутніх пенсіонерів. Тому що всі пенсіонери, які з 2018 року вийдуть на пенсію, фактично отримають її без коефіцієнта. Тобто, як мінімум, на 30% нижчу за ту, на яку вони зараз розраховували. Відповідно, це не підвищення пенсій, а їх зниження за рахунок майбутніх пенсіонерів», — вважає Сотник.

Та і реформою назвати прийнятий документ складно, каже політик.

«Реформа — це коли люди знають, що завдяки змінам вони в майбутньому будуть отримувати пенсію хоча б приблизно на рівні своєї середньої заробітної плати. Ця реформа цього не пропонує. За великим рахунком, це секвестр бюджету і скорочення кількості пенсіонерів. А також — осучаснення пенсій для ряду категорій пенсіонерів. Усе! Це не реформа», — підкреслила Олена Сотник.

Втім, на захмарну пенсію вже давно ніхто і не розраховує. Тут би хоч дочекатися її.

Джерело: https://znaj.ua/


Рекомендуем: