Вы здесь

«Безцільні метання в пошуках виходу»: чим обернеться рокіровка російських «дегенералів» для України

Російський воєнний злочинець генерал Суровікін протримався на посаді командувача угруповання військ РФ в Україні всього три місяці – розрахунок тих, хто підтримує агресію Росії, на те, що «він точно переламає хід війни», не тільки не виправдався, а й викликав істерику від втечі окупантів з Херсона. Тепер «генерала Армагеддона», «в активі» якого звірства в Чечні, а також бомбардування Сирії та України, відправили на пониження: він став заступником нового командувача окупаційних сил – начальника Генштабу ЗС РФ генерала Герасимова («Муму»). Останнього кілька тижнів тому розлючені нестачею снарядів «вагнерівці» відкрито облаяли.

Що сталося

11 січня російське міноборони несподівано повідомило про зміну командувача російської армії в Україні: місце Сергія Суровікіна зайняв начальник Генштабу Валерій Герасимов. Суровікін опустився нижче – став його заступником. Було призначено ще два заступники: головнокомандувач Сухопутними військами Олег Салюков та заступник начальника Генштабу Олексій Кім.

За офіційною версією, оголошеною російським МО, призначення пояснюються «підвищенням рівня керівництва спеціальною військовою операцією» і «розширенням масштабу завдань, що вирішуються під час її проведення, необхідністю організації більш тісної взаємодії між видами і родами військ збройних сил».

А ось неофіційних причин (версій) декілька. Серед них:

  • удари по енергосистемі України не призвели до потрібного для агресора результату (повного колапсу);
  • «перегрупування» російських військ більше нагадувало панічну втечу з лівобережжя Дніпра. Як результат – звільнення Херсона, єдиного обласного центру, який майже за 11 місяців війни захопили окупанти. Це серйозно деморалізувало російських військовослужбовців;
  • постійні проблеми з мобілізованими в зоні «СВО» та загибель кількох сотень у Макіївці;
  • ну, і звичайно ж, «дебют вагнерівців» у Соледарі й Бахмуті та приниження воєначальників «армією Пригожина».

Ганебні невдачі та боротьба за «доступ до тіла»

Цікаво, що підвищення Валерія Герасимова відбулося в той час, коли він опинився в центрі інформаційної атаки, ініційованої засновником ПВК «Вагнер» Євгеном Пригожиним. Наприкінці грудня в Telegram-каналах вибухнув скандал: з’явилося відео, в якому найманці-«вагнерівці» прямим текстом назвали начальника Генштабу «під**ом» та «чортом йоб**ним».

Крім того, Герасимов став командувачем угруповання військ РФ в Україні наступного дня після того, як нове призначення отримав і колишній командувач угруповання «Центр» в Україні Олександр Лапін. Він також був об’єктом жорсткої критики з боку Пригожина та Кадирова за здачу Харківської області та інші «ганебні невдачі».

На думку британської розвідки, перестановки, які в середу відбулися в лавах вищого військового командування Росії, свідчать про те, що в Кремлі усвідомлюють, наскільки провально йде для них військова кампанія.

«Призначення начальника Генштабу командувачем театру військових дій є показником все більшої серйозності ситуації, перед якою стоїть Росія, і чітким визнанням того, що кампанія не відповідає стратегічним цілям Росії», – говориться в повідомленні розвідки.

На її думку, сьогоднішні перестановки викличуть серйозне невдоволення в лавах ультранаціоналістів і «військкорів», які звинувачували Герасимова у військових невдачах, тоді як відсторонений від командування угруповання Сергій Суровікін мав широку підтримку.

Ще одним чинником, який змусив Путіна зробити зміну командувача, могла стати роль Пригожина, яка різко зросла, та його запекле відстоювання «успіхів», яким він вважає так і не взятий Соледар. Проте після місяців стабільних поразок хоч якесь просування окупантів росіяни вже сприймають як «велику перемогу». Відповідно, почалася запекла бійка за «лаври».

Американський військовий експерт Foreign Policy Research Institute Роб Лі (Rob Lee) також вважає, що Суровікіна понизили не через провали армії РФ. На думку аналітика, причини політичні та викликані конфліктом між Суровікіним та Пригожиним з одного боку та російським Генштабом з іншого. На думку Лі, такою рокіровкою Кремль, ймовірно, намагається знизити роль і вплив ватажка «вагнерівців».

«Як командувач об’єднаного угруповання військ в Україні Суровікін ставав дуже впливовим і, ймовірно, міг розмовляти з Путіним, минаючи Шойгу і Герасимова», – вважає експерт. «Це також може бути частково відповіддю на зростання впливу і публічної ролі ПВК «Вагнер» у війні», – говорить Лі. Він нагадав, що Пригожин хвалив Суровікіна, але критикував найвище керівництво міноборони РФ.

Чим обернеться рокіровка для України

У Росії реакція на призначення була кардинально різною: від відвертої «зради» до надій на швидку «перемогу над нацистами». У Telegram-каналах окупантів щосили просувається думка, що призначення Герасимова було зроблено з розрахунку на найближчий «великий наступ».

Втім у тому, що проведена рокіровка генералів може серйозно вплинути на хід війни в Україні, сумніваються як в Україні, так і в Росії.

«Вчора Лапін, сьогодні Герасимов і Суровікін. Всі ці пересадження тих самих людей з крісла в крісло, що здійснюються в розпал бойових дій, говорять про що завгодно, але не про те, що «все йде за планом». Це більше нагадує безцільні метання в пошуках виходу. Згадується знаменита єльцинська чехарда кінця 90-х», – вважає російський політолог-емігрант і колишній спічрайтер Путіна Аббас Галлямов.

''Безцільні метання в пошуках виходу'': чим обернеться рокіровка російських ''дегенералів'' для України

А російський аналітик Анатолій Несміян порівняв «ефективність» армії РФ з гітлерівською.

«Проблема, проте, вже не в кадрах. Гітлер мав генералів – як на підбір. Але перед ними було поставлене нездійсненне завдання – перемогти у війні, до якої Німеччина була не готова і в якій у неї не було жодного шансу після провалу бліцкригу. Звідси і результат«, – вважає Несміян.

Український військово-політичний експерт групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко переконаний, що від перестановки результат не зміниться, оскільки «усій цій зграї некомпетентних лампасників судилося так чи інакше стати генералами поразки«.

На його думку, це більше позначиться на подіях усередині Росії: «У командування РОВ повертається стара дуб-дерево-команда, яка критично не змінить ситуацію в зоні бойових дій, а ось на внутрішній арені і навіть трохи глибше можуть відбутися дуже неприємні зміни для луб’янківської групи. І Суровікін – заступник, а Лапін знову при справі – це початок».

Як би там не було, найближчими місяцями ми побачимо результат рокіровки. Сьогодні ж можна з упевненістю сказати лише те, що Силам оборони України точно не важливо, хто очолює угруповання окупаційних військ – ворог буде знищений.

Джерело


Рекомендуем: