Вы здесь

Війна з Росією: у Порошенка зробили гучну заяву

Радник президента України Петра Порошенка та директор Національного інституту стратегічних досліджень Володимир Горбулін розповів, що Україна не була готова до агресії з боку Росії, хоча і бачила, що Кремль готує її.

За його словами у статті для ZN.ua, можна стверджувати, що першу фазу війни на Донбасі Київ програв.

«Понад чотири роки активної гібридної війни, безліч зусиль вчених і експертів у сфері аналізу нового феномена, — але в підсумку ми все ще в стані вкрай фрагментарного розуміння того, що відбувається. Все свідчить на користь того, що рівень аналітичних рефлексій над геостратегічною ситуацією досяг якогось критичного рубежу, що нагадує глухий кут», — вважає Горбулін.

Він зазначив, що осмислення гібридної війни Росії ніяк не вийде за свої внутрішні обмежувачі.

«В рамках цього тупика ми будемо лише заглиблюватися у деталі (в конкретні прийоми агресора, в його тактичні дії і такі ж короткострокові наслідки). Безумовно, подібні дослідження — (зовні) в цілому небезпідставно претендують на стратегічність — досить вагомі, важливі і затребувані. Однак весь сенс гібридного методу ведення глобальної війни як такої полягає в тому, що конкретні методи повторюються нечасто, а якщо повторюються, то не виходять за межі нормативно-правових параметрів демократичних систем», — пише радник президента.

Усі нинішні рефлексії, продовжує Горбулін, відносяться скоріше до етапу важкого і болісного визнання простого факту, що ми не були готові ні до агресії, ні тим більше до її наслідків.

«Ми бачили, як ворог реалізовував свої задуми, як консолідував зусилля і застосовув весь накопичений деструктивний ресурс. І при цьому допустили те, що сталося. Як показали згадані дослідження — причин для цього було безліч, і ми все ще продовжуємо їх рефлексивне переосмислення. Більш того — ми, швидше за все, тактично програли цю фазу агресії: світопорядок дійсно було зруйновано. Це потрібно прийняти і думати про те, як не програти війну цілком. Адже ставка в цій війні — життя демократичної моделі як такої», — зазначив екперт.

Крім того, вважає Горбулін, ключовою проблемою є те, що нинішній підхід до аналізу російської агресії не має проекції у майбутнє.

«Адже в основі своїй він апелює до декількох простих ідей: звичний нам світопорядок все ще існує; нічого іншого на його місці вже бути не може; те, що залишилося, має бути збережено будь ціною. І якщо ми зрозуміємо, як противник реалізує агресію і як він атакує нашу систему, ми зможемо не тільки йому протистояти і «захистити» її, але навіть «відновити» все як було, повернувшись до більш-менш безпроблемного status quo», — вважає Горбулін.

Він констатував, що більшість дослідників на Заході намагаються врятувати «європейський порядок» і «демократичну систему», але це ніяк не позначається на реальності.

«Пожежа гібридної війни палає все яскравіше. А процеси, які він ініціював, входять в нові, непередбачувані фази — і світ йде по шляху стрімких трансформацій», — резюмував він.

Речник АТО Анатолій Стельмах — про останні події на Донбасі

Джерело: «Знай.ua«

Рекомендуем: